Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


magazyn

Wymagana funkcjonalność modułu Magazyn dla LMS.

Chyba każdy z nas miał styczność z programami magazynowymi, jest wiele różnych rozwiązań na rynku, niestety brak jak na razie rozwiązania, które byłoby skierowane dla ISP i połączone z systemem zarządzania siecią. Dla mnie LMS powinien rozwijać się w kierunku kompleksowej obsługi firmy ISP, a nie tylko jej części sieciowej. Dlatego postanowiłem włączyć swoją osobę w nakreślenie kierunków rozwoju oraz zebraniu funduszy na rozwój ;) W punktach postaram się przedstawić wymaganą funkcjonalność modułu

Przyjęcie towaru na magazyn

  1. Wprowadzenie towaru powinno być możliwe z wykorzystaniem kilku rodzajów dokumentów: Faktura VAT, Faktura proforma, rachunek, przyjęcie zewnętrzne (PZ), przesunięcie magazynowe, i jeszcze może coś dodacie, dokument powinien zawierać:
    • Rodzaj dokumentu
    • numer dokumentu
    • kontrahenta; okienko kontrahenta powinno być wyszukiwarką po nazwie i numerze NIP, Jeżeli nie znajdziemy kontrahenta to powinniśmy mieć przycisk do listy kontrahentów (tam dodatkowa wyszukiwarka) oraz możliwość dodania nowego kontrahenta. Najlepiej jakby to było w nowym oknie
    • data dokumentu
    • data dostawy
    • forma zapłaty
    • termin zapłaty
    • opcjonalnie numer zamówienia
  2. dodawanie pozycji na fakturze
    • okienko towaru jest wyszukiwarką pozwalającą na wyszukiwanie towaru po nazwie po kodzie, po producencie oraz z wykorzystaniem czytnika kodów.
    • dodawanie towaru powinno zawierać tylko podstawowe informację takie jak na fakturze (lp, nazwa, jm, ilość, cena jednostkowa netto wartość netto VAT). Oczywiście musi tutaj być automatyczne przeliczanie z możliwością dokonania ręcznych korekt
    • możliwość wykorzystania czytnika kodów kreskowych
    • W przypadku dodawania towaru (którego nie mieliśmy) powinna zostać wyświetlona karta do wypełnienia. Proponuję stworzyć kilka kart w zależności od rodzaju sprzętu. Innaczej będzie wyglądać karta urządzenia aktywnego a inaczej karta szafy rack, kabla czy anteny. Należy też pamiętać, że niektórych informacji nie możemy podać przy zakupie. Np. kupuję 10 switchy to nie jestem w stanie podać ich adresów MAC albo SN. Tak samo nie mogę wpisać adresu IP jaki przydzielę, ale default IP już tak. Żeby ograniczyć możliwość pomyłki na tym etapie takie pola trzeba zablokować. Powinna też być możliwość importowania dokumentów z innych systemów (dla mnie najważniejszy jest SUBIEKT GT). Ponadto trzeba przewidzieć przyjmowania dokumentu na podstawie wcześniejszego dokumentu. Np. dostajemy fakturę proforma wprowadzamy do systemu, a później dostajemy FV.

Magazyny

Proponuję wykorzystać magazyn główny jako bufor przed rozdzieleniem sprzętu. Musimy mieć możliwość sprzedaży sprzętu, przekazania klientowi, tworzeniu zestawów klienckich, tworzenia węzłów sieciowych oraz wykorzystaniu w środku trwałym, jakim jest sieć (niektórzy mogą mieć kilak środków trwałych).

Karta towaru

Tutaj jeden z trudniejszych elementów do zrobienia, ponieważ trzeba uwzględnić kilka rzeczy. Po pierwsze są rożne typu towarów, jakie będziemy przyjmować, Najprościej można je podzielić na aktywne i pasywne, do łączenia z innymi urządzeniami i działające osobno. Do tego dochodzą informacje ogólne i indywidualne, z podziałem na dany model. Przykłady:

  1. Zasilacz buforowy:
    • Ogólne: Producent,Nazwa, Model, kod kreskowy modelu,
    • Szczególne dla modelu: zużycie energii (moc)
    • Szczególne dla jednostki: numer seryjny
  2. Switch niezarządzany:
    • Ogólne: Producent,Nazwa, Model, kod kreskowy modelu,
    • Szczególne dla modelu: ilość portów, zużycie energii (moc)
    • Szczególne dla jednostki: numer seryjny, adres MAC
  3. ONU
    • Ogólne: Producent,Nazwa, Model, kod kreskowy modelu,
    • Szczególne dla modelu:ilośc portów, zużycie energii (moc), default IP
    • Szczególne dla jednostki: numer seryjny, adres MAC (kilka adresów), IP ustawione, zarządzanie jednostką czyli autoryzacja po loginie/haśle lub adresie mac, Vlany itp.

Powyższe pokazuje, że wszystkie urządzenia mają kilka cech wspólnych, kilka cech wspólnych dla danego modelu oraz cechy indywidualne dla każdej jednostki. Ponadto dochodzi problem zaawansowanej konfiguracji urządzeń (jej różnorodności). W tym miejscu trzeba się zastanowić jakie rozwiązanie wybrać, żeby było to uniwersalne. Nie jest to kwestia modułu magazyn.

  • możliwość drukowania karty towarów (w kilku opcjach)
  • historia każdej sztuki urządzenia (kiedy zakup, na jakie magazyny kierowane, komu przekazano, kiedy zmieniono, kiedy zlikwidowano)
  • możliwość dodania zdjęć sprzętu

Rozchód towaru

Prócz tych oczywistych jak sprzedaż, przeniesienie na inny magazyn czy przeniesienie na środek trwały sieć, przypisania do klienta (nie związane z magazynem, musi być możliwość przypisania do klienta sprzętu który należy do niego, a nie był kupiony u nas), powinna być możliwość wydania sprzętu naszym pracownikom (w celu zamontowania na sieci)

Czyli przychodzi pracownik do pracy ma coś do zrobienia (np. montaż nowej bazy). Pobiera sprzęt z magazynu na podstawie dokumentu (naszego wydania magazynowego). Na tym etapie musi wpisać dla każdej sztuki urządzenia indywidualnych S/N adresów MAC (które tego wymagają), Musi mieć też możliwość zwrotu części sprzętu, np. bierze 100 metrów kabla, wraca z instalacji i zostało mu 20. Oczywiści historia wydań i zwrotów z możliwością rozbicia na każdego pracownika

Towary z magazynu powinny być bezproblemowo dodawane na naszych fakturach sprzedaży. Trzeba tylko określić, z jakiego magazynu mogą być sprzedawane. W przypadku wydania towaru z magazynu klientowi w formie dzierżawy, powinien zostać tworzony dokument wydania sprzętu, adekwatnie w przypadku zwrotu czy likwidacji.

Moduł musi umożliwiać tworzenie zestawów sprzętu (zawsze z możliwością edytowania), umożliwiających tworzenie węzłów sieciowych, baz, zestawów klienckich. Dla zestawów musi być tworzona osobna historia (powstanie, modyfikacja, usunięcie, przeniesienie w inne miejsce) oraz mieć osobne informacje co do lokalizacji dziedziczone przez sprzęt. Np. Tworzę węzeł w miejscu X, dodaję do niego sprzęt który był w miejscu Y, to poszczególny sprzęt musi mi wskazywać miejsce instalacji jako miejsce węzła oraz informację, że miejsce instalacji sprzętu jest inne od miejsca instalacji węzła (bo albo to pomyłka, albo węzeł składa się z urządzeń znajdujących się w kilku miejscach)

  • możliwość dodawania plików węzłów (zdjęcia schematy)

W sieciach światłowodowych konieczne jest dodawanie informacji o kolorach światłowodu/tubach, tutaj trzeba się zastanowić jak to rozwiązać. Mi na razie wystarczy, żeby splitery, switche, onu miały te etykiety gdzie można by to określić. Idealnie było, by mieć możliwość dodawania światłowodów, ale to już bardziej skomplikowane, chyba żeby potraktować światłowód jako urządzenie (jedno włókno to jeden port), ale trzeba by dodać grupę portów (czyli tuby). Wtedy wyglądało by to tak światłowód 24j składa się z 4 grup portów (tub) po 6 portów (włókien).

magazyn.txt · ostatnio zmienione: 2012/09/17 00:00 (edycja zewnętrzna)