Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


magazyn

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

magazyn [2012/09/17 00:00] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +Wymagana funkcjonalność modułu Magazyn dla LMS.
  
 +Chyba każdy z nas miał styczność z programami magazynowymi,​ jest wiele różnych rozwiązań na rynku, niestety brak jak na razie rozwiązania,​ które byłoby skierowane dla ISP i połączone z systemem zarządzania siecią.
 +Dla mnie LMS powinien rozwijać się w kierunku kompleksowej obsługi firmy ISP, a nie tylko jej części sieciowej. Dlatego postanowiłem włączyć swoją osobę w nakreślenie kierunków rozwoju oraz zebraniu funduszy na rozwój ;)
 +W punktach postaram się przedstawić wymaganą funkcjonalność modułu
 +
 +====== Przyjęcie towaru na magazyn ======
 +  - Wprowadzenie towaru powinno być możliwe z wykorzystaniem kilku rodzajów dokumentów:​ Faktura VAT, Faktura proforma, rachunek, przyjęcie zewnętrzne (PZ), przesunięcie magazynowe, i jeszcze może coś dodacie, dokument powinien zawierać:
 +     * Rodzaj dokumentu
 +     * numer dokumentu
 +     * kontrahenta;​ okienko kontrahenta powinno być wyszukiwarką po nazwie i numerze NIP, Jeżeli nie znajdziemy kontrahenta to powinniśmy mieć przycisk do listy kontrahentów (tam dodatkowa wyszukiwarka) oraz możliwość dodania nowego kontrahenta. Najlepiej jakby to było w nowym oknie
 +     * data dokumentu
 +     * data dostawy
 +     * forma zapłaty
 +     * termin zapłaty
 +     * opcjonalnie numer zamówienia
 +  - dodawanie pozycji na fakturze
 +     * okienko towaru jest wyszukiwarką pozwalającą na wyszukiwanie towaru po nazwie po kodzie, po producencie oraz z wykorzystaniem czytnika kodów.
 +     * dodawanie towaru powinno zawierać tylko podstawowe informację takie jak na fakturze (lp, nazwa, jm, ilość, cena jednostkowa netto wartość netto VAT).  Oczywiście musi tutaj być automatyczne przeliczanie z możliwością dokonania ręcznych korekt
 +     * możliwość wykorzystania czytnika kodów kreskowych
 +     * W przypadku dodawania towaru (którego nie mieliśmy) powinna zostać wyświetlona karta do wypełnienia. Proponuję stworzyć kilka kart w zależności od rodzaju sprzętu. Innaczej będzie wyglądać karta urządzenia aktywnego a inaczej karta szafy rack, kabla czy anteny. Należy też pamiętać, że niektórych informacji nie możemy podać przy zakupie. Np. kupuję 10 switchy to nie jestem w stanie podać ich adresów MAC albo SN. Tak samo nie mogę wpisać adresu IP jaki przydzielę,​ ale default IP już tak. Żeby ograniczyć możliwość pomyłki na tym etapie takie pola trzeba zablokować. Powinna też być możliwość importowania dokumentów z innych systemów (dla mnie najważniejszy jest SUBIEKT GT). Ponadto trzeba przewidzieć przyjmowania dokumentu na podstawie wcześniejszego dokumentu. Np. dostajemy fakturę proforma wprowadzamy do systemu, a później dostajemy FV.
 +====== Magazyny ======
 +Proponuję wykorzystać magazyn główny jako bufor przed rozdzieleniem sprzętu. Musimy mieć możliwość sprzedaży sprzętu, przekazania klientowi, tworzeniu zestawów klienckich, tworzenia węzłów sieciowych oraz wykorzystaniu w środku trwałym, jakim jest sieć (niektórzy mogą mieć kilak środków trwałych).
 +====== Karta towaru ======
 +Tutaj jeden z trudniejszych elementów do zrobienia, ponieważ trzeba uwzględnić kilka rzeczy. Po pierwsze są rożne typu towarów, jakie będziemy przyjmować,​ Najprościej można je podzielić na aktywne i pasywne, do łączenia z innymi urządzeniami i działające osobno. Do tego dochodzą informacje ogólne i indywidualne,​ z podziałem na dany model. Przykłady:
 +  - Zasilacz buforowy:
 +    * Ogólne: Producent,​Nazwa,​ Model, kod kreskowy modelu,
 +    * Szczególne dla modelu: zużycie energii (moc)
 +    * Szczególne dla jednostki: numer seryjny
 +  - Switch niezarządzany:​
 +    * Ogólne: Producent,​Nazwa,​ Model, kod kreskowy modelu,
 +    * Szczególne dla modelu: ilość portów, zużycie energii (moc)
 +    * Szczególne dla jednostki: numer seryjny, adres MAC
 +  - ONU
 +    * Ogólne: Producent,​Nazwa,​ Model, kod kreskowy modelu,
 +    * Szczególne dla modelu:​ilośc portów, zużycie energii (moc), default IP
 +    * Szczególne dla jednostki: numer seryjny, adres MAC (kilka adresów), IP ustawione, zarządzanie jednostką czyli autoryzacja po loginie/​haśle lub adresie mac, Vlany itp.
 +Powyższe pokazuje, że wszystkie urządzenia mają kilka cech wspólnych, kilka cech wspólnych dla danego modelu oraz cechy indywidualne dla każdej jednostki. Ponadto dochodzi problem zaawansowanej konfiguracji urządzeń (jej różnorodności). W tym miejscu trzeba się zastanowić jakie rozwiązanie wybrać, żeby było to uniwersalne. Nie jest to kwestia modułu magazyn.
 +  * możliwość drukowania karty towarów (w kilku opcjach)
 +  * historia każdej sztuki urządzenia (kiedy zakup, na jakie magazyny kierowane, komu przekazano, kiedy zmieniono, kiedy zlikwidowano)
 +  * możliwość dodania zdjęć sprzętu
 +
 +====== Rozchód towaru ======
 +Prócz tych oczywistych jak sprzedaż, przeniesienie na inny magazyn czy przeniesienie na środek trwały sieć, przypisania do klienta (nie związane z magazynem, musi być możliwość przypisania do klienta sprzętu który należy do niego, a nie był kupiony u nas), powinna być możliwość wydania sprzętu naszym pracownikom (w celu zamontowania na sieci)
 +
 +Czyli przychodzi pracownik do pracy ma coś do zrobienia (np. montaż nowej bazy). Pobiera sprzęt z magazynu na podstawie dokumentu (naszego wydania magazynowego). Na tym etapie musi wpisać dla każdej sztuki urządzenia indywidualnych S/N adresów MAC (które tego wymagają),
 +Musi mieć też możliwość zwrotu części sprzętu, np. bierze 100 metrów kabla, wraca z instalacji i zostało mu 20.
 +Oczywiści historia wydań i zwrotów z możliwością rozbicia na każdego pracownika
 +
 +Towary z magazynu powinny być bezproblemowo dodawane na naszych fakturach sprzedaży. Trzeba tylko określić, z jakiego magazynu mogą być sprzedawane.
 +W przypadku wydania towaru z magazynu klientowi w formie dzierżawy, powinien zostać tworzony dokument wydania sprzętu, adekwatnie w przypadku zwrotu czy likwidacji.
 +
 +Moduł musi umożliwiać tworzenie zestawów sprzętu (zawsze z możliwością edytowania),​ umożliwiających tworzenie węzłów sieciowych, baz, zestawów klienckich. Dla zestawów musi być tworzona osobna historia (powstanie, modyfikacja,​ usunięcie, przeniesienie w inne miejsce) oraz mieć osobne informacje co do lokalizacji dziedziczone przez sprzęt.
 +Np. Tworzę węzeł w miejscu X, dodaję do niego sprzęt który był w miejscu Y, to poszczególny sprzęt musi mi wskazywać miejsce instalacji jako miejsce węzła oraz informację,​ że miejsce instalacji sprzętu jest inne od miejsca instalacji węzła (bo albo to pomyłka, albo węzeł składa się z urządzeń znajdujących się w kilku miejscach)
 +  * możliwość dodawania plików węzłów (zdjęcia schematy)
 +
 +W sieciach światłowodowych konieczne jest dodawanie informacji o kolorach światłowodu/​tubach,​ tutaj trzeba się zastanowić jak to rozwiązać. Mi na razie wystarczy, żeby splitery, switche, onu miały te etykiety gdzie można by to określić.
 +Idealnie było, by mieć możliwość dodawania światłowodów,​ ale to już bardziej skomplikowane,​
 +chyba żeby potraktować światłowód jako urządzenie (jedno włókno to jeden port), ale trzeba by dodać grupę portów (czyli tuby). Wtedy wyglądało by to tak światłowód 24j składa się z 4 grup portów (tub) po 6 portów (włókien).
magazyn.txt · ostatnio zmienione: 2012/09/17 00:00 (edycja zewnętrzna)