Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


faq

10. FAQ

10.1. Co zrobić gdy nie generuje się mapa sieci?

Pierwsze co należy sprawdzić, to logi serwera www. Najczęściej pomaga zwiększenie parametru memory_limit w php.ini.

10.2. Jak dodać dwa komputery z tym samym adresem IP?

W starszych wersjach nie było to możliwe. W nowszych trzeba przypisać identyczne sieci IP do różnych hostów.

10.3. Jak dodać dwa komputery z tym samym adresem MAC?

A dokumentację przejrzałeś? Do tego służy opcja allow_mac_sharing = 1.

10.4. Co oznacza błąd Can't locate Config/IniFiles.pm in @INC ...?

Prawdopodobnie nie masz zainstalowanych wymaganych modułów Perla, w tym wypadku chodzi o Config::IniFiles. Najwygodniejszym sposobem instalacji modułów jest skorzystanie z CPANu w następujący sposób: perl -MCPAN -e 'install Config::IniFiles'.

10.5. Zrobiłem parę poprawek. Jak mogę dodać je do LMSa?

Poprawki najlepiej zgłaszać poprzez „pull request” z własnego forka lms na github do głównego repozytorium lms gałęzi master na github. W komentarzu do „pull request” zawrzeć krótki opis poprawki/zmiany/rozbudowy.

Jeżeli jesteś zainteresowany dołączeniem do grona developerów i otrzymaniem bezpośredniego dostępu do repozytorium git zgłoś taką chęć na listę. Wcześniej jednak powinieneś się dać poznać na liście jako odpowiedzialna i kompetentna osoba np. przysyłając poprawki.

10.6. Która wersja LMSa jest najnowsza, a która najlepsza dla mnie?

Wersje LMSa są numerowane analogicznie do jądra Linuksa. I tak w LMS-x.y.z mamy: x - główny numer wersji, y - jak parzysty to wersja stabilna, jak nieparzysty to rozwojowa (niestabilna), z - mniej istotny numer podwersji. W związku z tym, jeśli ukaże się wersja stabilna np. 1.4.0, to w tej gałęzi (1.4) nie będzie już dodawana nowa funkcjonalność, będą usuwane tylko ewentualne błędy. Jednocześnie powstaje wersja rozwojowa 1.5.x, która przez dodanie nowych rzeczy, może być niestabilna/nie działająca prawidłowo.

Archiwum wszystkich nowszych wersji LMS znajduje się pod adresem https://github.com/lmsgit/lms/wiki

Archiwum wszystkich starszych wersji LMS znajduje się pod adresem www.lms.org.pl/download

Warto zauważyć że wersje stabilne najpierw wydawane są jako -RC (kandydaci do wydania, ang. release candidate). Pamiętaj że gdy np dostępna jest wersja 1.4.4 oraz 1.6.0rc3 to powinieneś stosować wersję 1.4.4, do czasu gdy gałąź 1.6 będzie stabilna.

10.7. Jak wypisać się z listy mailingowej?

Informacja ta jest zawarta w nagłówkach wszystkich wiadomości z listy mailingowej. Należy wysłać wiadomość z tematem „unsubscribe” na adres lms-request@lists.lms.org.pl.

10.8. Insecure $ENV{BASH_ENV} while running -T switch...

Powołany błąd pojawia się podczas uruchamiania skryptów perlowych korzystających z zewnętrznych programów na niektórych systemach. Opis problemu i sposoby jego rozwiązania podane są w manualu perla (man perlsec) w dziale „Cleaning Up Your Path”. Najprostszym rozwiązaniem jest usunięcie przełącznika -T (który odpowiada za to zamieszanie) z pierwszej linii skryptu.

10.9. Migracja bazy danych z MySQL do PostgreSQL

faq.txt · ostatnio zmienione: 2016/03/19 15:24 przez kyob